Zioła w medycynie i w kuchni

Zioła są obecne w życiu człowieka od zarania dziejów, początkowo służyły jako jedyne medykamenty oraz przyprawy nadające jedzeniu smak oraz aromat. Nie wolno zapomnieć o tym, jak długo ludzie musieli próbować i testować przeróżne rośliny, aby poznać na co działają, czy pomagają, czy też szkodzą. Dzisiaj wiedza ta nie jest jeszcze kompletna, wciąż brak badań, które pokażą potencjał wszystkich roślinnych składników planety. Coraz częściej jednak słyszy się o nowej roślinie, które pomaga w różnych dolegliwościach.

Zioła można stosować sporadycznie lub długotrwale

Należy jednak wiedzieć, że niektóre zioła mają silnie działanie, wykazują skutki uboczne i istnieją przeciwwskazania do ich stosowania. Popularne zioła, które znajdujemy w kuchni mają zwykle podobne działanie i są stosunkowo bezpieczne. Melisa oraz mięta, rumianek i serdecznik to zioła, które mogą być pite jako zamiennik herbaty. Mają korzystne działanie na układ pokarmowy, delikatnie rozkurczają mięśnie gładkie, wzmacniają naczynia krwionośne i stymulują wydzielanie soków trawiennych, zalecane są osobom nerwowym, z problemami gastrycznymi. Jeśli nie wiemy, jakie zioła warto pić – dobrze wybrać się do zielarza lub naturopaty. W ten sposób poznamy gatunki roślin, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie lub samopoczucie, nie będą wchodziły w interakcje z lekami, które ewentualnie przyjmujemy.

Zioła w naszej diecie

Zaleca się robić przerwy w piciu lub spożywaniu ziół, ponieważ po pewnym czasie organizm może się do nich przyzwyczaić i działanie nie będzie pełne. Dobrze jest zmieniać zioła, wprowadzać tak zwaną rotację. Dzięki temu nie przyzwyczaimy się do działania zioła, a ono nie straci swoich leczniczych właściwości. Niektóre osoby piją zioła zamiast herbaty, bo bardziej im smakują i są zdrowsze. Organizm może lepiej reagować na herbatkę miętową niż na zwykła, czarną. Herbata czarna posiada teinę, która wykazuje podobne działanie do kofeiny, dlatego osoby pobudzone, z wysokim ciśnieniem powinny jej unikać. Zamiast tego lepiej zrobić napar z melisy, który wykazuje działanie uspokajające, najlepiej jednak użyć do tego świeżych ziół, które z powodzeniem możemy uprawiać w przydomowym ogródku. Świeże liście melisy posiadają duże ilości cennego olejku eterycznego, który nadaje roślinie wspaniały, charakterystyczny zapach oraz odpowiada za jej lecznicze właściwości. Podobnie jest ze świeżymi ziołami, które powszechnie używane są w kuchni śródziemnomorskiej. Mowa tutaj o rozmarynie, tymianku, bazylii i oregano. Zrywane prosto z doniczki są bogatsze w aromat.

Redakcja eurovelo10.pl