Jakie wybrać opony do roweru?

Każdy rowerzysta pokonujący na jednośladzie znaczne odległości powinien zadbać o dobór odpowiednich opon. Odpowiadają one bowiem nie tylko za przyjemność, jaką będziemy mogli czerpać z komfortowej jazdy na rowerze, lecz także za nasze bezpieczeństwo.

Jak często wymieniać opony w rowerze?

Dziś w wielu sklepach rowerowych można spotkać niezliczoną ilość opon oraz różnorodnych akcesoriów do roweru. Decydując się na zakup opon do roweru warto zawsze wybrać takie, które to będą służyć niezawodnie, nawet podczas intensywnej jazdy po nierównych powierzchniach.

Warto zawsze pamiętać o tym, że nawet wysokiej jakości, markowe wymagają regularnej wymiany, najlepiej co dwa sezony. Niemniej bardzo często mocno zużyty bieżnik zmusza właściciela roweru do tego, aby wymieniać opony znacznie częściej. W dużej mierze zależy to od częstotliwości użytkowania jednośladu. Jeśli rowerzysta zauważy, że jest słaba przyczepność opony do podłoża, znacznie wydłużona droga hamowania oraz problemy z kontrolowaniem prędkości, to wówczas nie powinien zwlekać tylko czym prędzej wymienić opony na nowe.

Rozmiary opon rowerowych

Decydując się na zakup nowych opon rowerowych czy dętki trzeba zaznajomić się z ich rozmiarami. Średnica opon rowerowych podawana jest zawsze w calach i może wynosić od 24 do 29 cali. Natomiast jeśli chodzi o ich szerokość, to należy znaleźć na oponie oznaczenie typu np. 26×1,75. Pierwsza wartość dotyczy zawsze średnicy, natomiast druga szerokości. Jeśli na oponie znajduje się taki zapis to jej szerokość wynosi 1,75 cala. Warto pamiętać o tym, że czasem wymiary opon podawane są w milimetrach.

Rodzaje opon rowerowych

Wybrane opony rowerowe powinny być zawsze dobrze dopasowane do posiadanego jednośladu z uwzględnieniem rodzaju nawierzchni, po której to najczęściej się przemieszczamy.

Jeżdżąc często po piaszczystym terenie warto zdecydować się na zakup opon terenowych, które to posiadają gruby bieżnik o dobrej przyczepności.

Natomiast gdy na jednośladzie podróżujemy po terenach mieszanych z przewagą dróg utwardzonych, to wówczas powinniśmy zdecydować się na wybór opon semi-slick, których bieżnik na środku jest praktycznie łysy i tylko w niektórych modelach posiada delikatne żłobienia. Po bokach takiej opony obecne są klocki, które to znacznie pomagają w pokonywaniu nieutwardzonych dróg. Opony slick doskonale spisują się zarówno na nawierzchni suchej, jak i równej, a ich szerokość nigdy nie przekracza 1,75”.

Ponadto na rynku coraz częściej można spotkać opony zimowe, które to posiadają znacznie szerszy bieżnik oraz charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością. Dzięki takim oponom każdy rowerzysta może bez problemu bezpiecznie pokonywać wszystkie ośnieżone drogi.

Redakcja eurovelo10.pl