Rower elektryczny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rowery elektryczne jeszcze do niedawna były zarezerwowane dla zamożnych miłośników jednośladów napędzanych silnikiem. Sukcesywnie się to zmienia i stają się one coraz bardziej dostępne. Oprócz niższych cen producenci oferują wiele modeli oraz rozwiązań. Jak w gąszczu rynkowych propozycji znaleźć odpowiednią do naszych potrzeb? Podpowiadamy.

Dobry silnik i akumulator

Wiele osób ma nieco błędne spojrzenie na ideę e-roweru. Przez to poszukują dobrego i wydajnego silnika, który będzie w stanie samoczynnie napędzać jednoślad. Nie tędy droga. Warto uświadomić sobie, że mechanizm silnikowy zamontowany w elektrycznym rowerze ma wspomagać pracę mięśni użytkownika. Oznacza to, że nie warto wyłącznie skupiać się na wyborze modelu posiadającego jak największą moc. Współcześnie najczęściej spotykane są te posiadające do 500 wat, ale można spotkać się także z jednostkami o sile napędowej 1000 wat. Wpływa to na zużycie energii, jednak należy liczyć się z tym, że taki rower będzie wyposażony dodatkowo w adekwatnie ciężki akumulator. Warto przede wszystkim zwracać uwagę na markę i renomę producenta takiego silnika. Powinno zależeć nam na bezawaryjnej i niezakłóconej eksploatacji. To samo dotyczy akumulatora. Najtańsze modele żelowe są ciężkie, a przez to manewrowanie takim rowerem może być utrudnione, szczególnie dla początkujących. Najlepiej więc sięgnąć po taki wyposażony w baterie litowo-jonowe.

Rodzaje rowerów elektrycznych

Kupując rower elektryczny należy zastanowić się w jakich celach będzie użytkowany. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku klasycznych modeli, podział wygląda podobnie. Można spotkać rowery miejskie, trekkingowe, szosowe oraz górskie. Jak sama nazwa wskazuje służą do pokonywania różnych rodzajów tras. Warto zauważyć, że silnik elektryczny znajduje zastosowanie w każdym typie roweru, więc już na starcie można skupić się na tym, aby wybrać e-rower z dostępnej gamy w danej kategorii.

Dodatkowe wyposażenie

Jeśli chodzi o wyposażenie roweru elektrycznego to nie ma żadnych szczególnych elementów, które wyróżniałyby ten model od klasycznego jednośladu. Potrzebne jest więc odpowiednie oświetlenie – białe lub żółte z przodu oraz czerwone światło lub odblask z tyłu. Obowiązkowo potrzebny jest przynajmniej jeden sprawny hamulec oraz sygnał ostrzegawczy, najczęściej w postaci zwykłego dzwonka. Ze względu na to, że rower elektryczny możne rozwijać duże prędkości, nie możemy zapominać o akcesoriach, których celem jest zapewnienie bezpiecznej jazdy. Mowa tu zwłaszcza o kasku i ochraniaczach kolan oraz łokci.

Redakcja eurovelo10.pl