Rowery elektryczne. Warto kupić?

W Europie coraz popularniejsze stają się rowery elektryczne. Jeszcze za wcześnie żeby mówić o wyparciu klasycznych rowerów przez te elektryczne jednak jest to jedynie kwestia czasu. Głównym powodem, dla którego rowery elektryczne nie są na codzień spotykane na polskich ulicach jest oczywiście znacznie wyższa cena oraz fakt, że na rodzimym rynku jest to nowość technologiczna.

Nowe technologie

Podobnie jest z samochodami elektrycznymi, które już widywane są coraz częściej. Żeby ludzie przywykli do nowości potrzeba odpowiednio długo czasu. Z czasem jednak ludzie zaakceptują nowe technologie i nie będzie to dla nich nic dziwnego. Podstawowa zaleta rowerów elektrycznych to fakt posiadania specjalnie zaprojektowanego silnika, który podczas pedałowania wspomaga rowerzystę i pozwala zredukować wysiłek jaki cyklista wkłada w pedałowanie. Dzięki temu rozwiązaniu zapewniony jest o wiele większy komfort jazdy. Jest to świetne rozwiązanie dla osób starszych lub niepełnosprawnych, którzy chcieliby pojeździć rowerem ale warunki fizyczne im nie pozwalają. Bardzo przydaje się to także ludziom, którzy muszą codziennie dojeżdzać do pracy, a nie posiadają samochodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie muszą oni narażać się na dodatkowe zmęczenie, ponieważ rower wszystko zrobi za nich. Wystarczy, że na niego wsiądą i będą podziwiać widoki.

Ładowanie roweru

Koszt naładowania baterii do pełna waha się pomiędzy 30 a 80 groszy. Nie są to duże koszty jeżeli bierzemy pod uwagę fakt, że na jednym ładowaniu rower potrafi przejechać nawet kilkadziesiąt kilometrów. Jest to także całkowicie bezpieczne dla środowiska, ponieważ silnik jest napędzany energią elektryczną. Jedno ładowanie pozwala przejechać od 30 do 60 kilometrów. Także jest to niesamowita oszczędność nawet podczas codziennego używania rowera. Rower elektryczny to także świetne rozwiązanie dla osób, którzy mieszkają w górach oraz w różnych miejscowościach gdzie znajdują się strome podjazdy. Wyżynne tereny sprawdzają się znakomicie podczas użytkowania rowerów elektrycznych. Możemy dzięki nim przebyć duże odległości nawet jeżeli nie posiadamy dużej sprawności fizycznej oraz wytrzymałości. Nie należy jednak zapominać, że do sportowego trybu życia o wiele bardziej nadają się klasyczne rowery, ponieważ na elektrycznych pojazdach w żaden sposób nie jesteśmy w stanie rozwinąć naszej kondycji oraz wpłynąć na rozwój mięśni. Jest to rozwiązanie głównie dla seniorów oraz osób starszych. Co jest bardzo ciekawe rowerem elektrycznym można poruszać się także po ścieżkach rowerowych.

Redakcja eurovelo10.pl