Dieta redukcyjna – czego nie robić?

Jedynym skutecznym i potwierdzonym naukowo sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów jest deficyt kaloryczny. Nie istnieją żadne magiczne napoje, herbatki, odchudzające koktajle i inne tego typu produkty. Producenci takich tworów, zatrudniają znane osoby do promowania ich rzekomej skuteczności, jednak są to jedynie marketingowe zagrywki, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Na szczęście coraz mniej osób wierzy w takie cuda, jednak mimo rosnącej świadomości, nadal duża część osób przechodząca na dietę zadaje sobie pytanie – głodówka czy dieta redukcyjna?

Głodówka

Głodówka, tak samo jak wszystkie magiczne, odchudzające herbatki, nie jest skutecznym sposobem na utratę wagi. Oczywiście, brak dostarczanej organizmowi energii spowoduje, że w stosunkowo krótkim czasie, poczujemy się lżejsi, jednak radość ze straconych kilogramów nie potrwa długo. Decydując się na tak restrykcyjną metodę, możemy mieć pewność, że nasza waga wzrośnie jeszcze szybciej niż trwała jej utrata. Głodówki powodują wyniszczenie organizmu. Męczą nas fizycznie i psychicznie. Sprawiają, że nie jesteśmy w stanie się skupić i normalnie funkcjonować. Irytacja najdrobniejszymi rzeczami, senność i bóle głowy stają się naszą codziennością. Absolutnie nikt, kto walczy o zdrowe ciało, nie powinien decydować się na takie kroki.

Deficyt kaloryczny

Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest deficyt kaloryczny i wprowadzenie do naszego życia ruchu, jeżeli do tej pory go brakowało. Obliczenie optymalnego deficytu kalorycznego, potrzebnego do przebiegu prawidłowej redukcji jest naprawdę proste. Istnieje na to kilka sposób, które bez problemu można wyszukać w internecie. Wraz z przejściem na dietę, warto zdecydować się na ograniczenie słodyczy i innej przetworzonej żywności, która do tej pory była podstawą naszego żywienia. Wprowadzenie do jadłospisu dużej ilości warzyw i owoców, dbanie o prawidłowe nawodnienie i regularne treningi, to już połowa sukcesu. Wybierzmy aktywność, która sprawia nam najwięcej przyjemności. Jeżeli nie jesteśmy fanami podnoszenia ciężarów lub biegania, wybierzmy marsz na dworze lub jazdę na rowerze. Redukcja mimo delikatnych poświęceń, ma być przyjemnością.

Wiedząc to wszystko, na pewno znamy już odpowiedź na pytanie – głodówka czy dieta redukcyjna? Jeżeli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem i efektami, które będą trwałe, należy delikatnie ograniczyć spożywane kalorie, wprowadzić do swojej diety więcej zdrowych, nieprzetworzonych produktów i zadbać o aktywność fizyczną, a efekty pojawią się szybciej niż nam się wydaje.

Redakcja eurovelo10.pl