Testosteron to hormon, którego obecność w większości przypisuje się męskim organizmom. Mylne stwierdzenie, ponieważ w niewielkich ilościach pojawia się także w kobiecej krwi. Testosteron u obu płci reguluje popęd seksualny. Jest to androgeniczny rodzaj hormonu, który w większości odpowiada za męskie cechy, dlatego jego nadmiar w kobiecym organizmie może wpływać na zaburzenia hormonalne.
Jakie?
Wysoki poziom testosteronu może zaburzać cykl miesięczny poprzez blokowanie owulacji, bolesne i obfite krwawienia miesięczne, wystąpienie insulinooporności, która w szybki sposób prowadzi do cukrzycy oraz nadmierne owłosienie w typowych dla mężczyzn miejscach- pod nosem, na brodzie, na palcach stóp, na udach, plecach, piersiach i brzuchu. Nadmiar testosteronu powoduje także problemy z nadmiernym wzrostem wagi, zwiększeniem masy mięśniowej, trądzik, przetłuszczanie się włosów, a nawet wypadanie włosów.
Czy istnieją skuteczne sposoby na obniżenie poziomu testosteronu?
W problemie z wysokimi androgenami w większości pomóc mogą tylko leki zawierające metforminę czy pochodne tyroniny. To tylko kilka z możliwości na obniżenie poziomu testosteronu, jednak wymagają częstych wizyt kontrolnych i badań. Wiele osób zastanawia się czy wysokie androgeny można zminimalizować w domowym zaciszu?
Najlepszym sposobem na zwalczanie wysokiego poziomu testosteronu w domowym zaciszu jest picie naparu z zielonej herbaty. Dostępne źródła mówią o wnet natychmiastowym zahamowaniu rozrostu owłosienia! Ważne, by użyć miętę najwyższej jakości i udać się po nią do pobliskiej apteki. Mięty z marketu zawierają znikomą ilość ziela, więc warto dopłacić i kupić pełnowymiarowy produkt. Aby pozbyć się natrętnego owłosienia czy trądziku, warto do diety wprowadzić produkty bogate w cynk takie jak ostrygi gotowane oraz inne owoce morza.
Podstawą jeśli chodzi o obniżenie poziomu testosteronu jest ujarzmienie skoków insuliny, która w większości odpowiada za zbyt wysoki poziom androgenów w kobiecym organizmie. Zminimalizować jej skoki można poprzez użycie preparatów z berberyną. Warto także zadbać o spokojny sen. Pomoże w tym melatonina. Redukcja stresu także w pozytywny sposób przyczyni się do zmniejszenia obecności testosteronu we krwi.
Jeśli niepokoi cię trądzik czy nadmierne owłosienie- udaj się do specjalisty ginekologa. Pozwoli on w szybki sposób wykryć nieprawidłowości w postaci zaburzeń hormonów. Szybko podjęte leczenie może pomóc uniknąć skutków w postaci problemów z zajściem w ciążę, co jest coraz powszechniejszą dolegliwością wśród kobiet.