Rower? Jaki powinniśmy wybrać?

Dziś – wbrew pozorom – kupienie roweru wymaga pewnego zastanowienia. Rower rowerowi nierówny. Dlaczego? Bo jest ich kilka rodzajów. Warto kupić taki, który będzie dostosowany do sposobu i miejsca użytkowania.

O co dokładnie chodzi?

Nie tylko o to, czy kupić damski, czy męski i o jak dużych kołach. Rodzaje rowerów dzielą się ze względu na to, gdzie i jak ktoś chce jeździć. np. do jazdy po mieście nadaje się rower miejski, niekoniecznie jednak wygodny poza miastem. A tam sprawdzi się już rower trekkingowy, przystosowany do różnych nawierzchni i lekkich nierówności. A w wyższe rejony? Rower górski, oczywiście. Na szosy – najlepszy będzie rower szosowy. W ostatnich latach bardziej dostępny dla wszystkich są też rowery elektryczne. To nie tyle rodzaj roweru, co odmiana – rower z silniczkiem. Do tricków najlepiej nadaje się rower typu BMX. Cieszą się one popularnością nie tylko wśród stosunkowo młodych ludzi (dzieci, nastolatkowie), ale i wśród pewnej grupy dorosłych. Różne rodzaje rowerów sprawiają, że można uprawiać na nich różne rodzaje aktywności fizycznej. Jeżeli ktoś nie ma za dużo czasu, ale chce się trochę poruszać, może pomyśleć np. o jeździe do i z pracy na rowerze miejskim, dostosowanym do warunków komunikacyjnych panujących właśnie w miastach. I nie jest powiedziane, że ktoś, kto zaczynał od roweru miejskiego bez zamiaru rozwinięcia rowerowego hobby, nie zaopatrzy się kiedyś także choćby w rower trekkingowy.

Dlaczego dobór właściwego roweru do konkretnego rodzaju jazdy jest tak ważny?

Z prostej przyczyny. Chodzi o wygodę oraz możliwość osiągania coraz większych odległości w coraz bardziej wymagających warunkach. Czy dotyczy to także roweru miejskiego? Oczywiście, tak. Nikt nie zaczyna jeździć od najbardziej ruchliwych ulic.Zdobywając coraz większą pewność siebie na węższych uliczkach, wiele osób wkrótce nie obawia się jeździć po bardziej ruchliwych dzielnicach. Oczywiście warto też kupić rower dostosowany do płci i wzrostu. To też ułatwia jego użytkowanie i zapobiega przedwczesnemu zniechęceniu się. fakt – zdarza się, że ktoś bardzo zapali się do jazdy na rowerze, jednak – mimo właściwego wyboru roweru – po jakimś czasie zarzuca tę aktywność. Powody bywają różne: słaba wola, zniechęcenie, coraz mniej czasu wolnego, zmiana sytuacji życiowej – np. założenie rodziny itd. Jednak rower można schować i wrócić do niego w bardziej sprzyjających okolicznościach. Rower najlepiej kupić w sklepie rowerowym lub sportowym. Zwłaszcza, jeśli to pierwszy rower w życiu lub od bardzo dawna.

Redakcja eurovelo10.pl