Jak zdrowo się odchudzać?

Zdrowe odchudzanie powinno być rozłożone w czasie. Zapomnijmy o wszystkich drakońskich dietach, po których nabawimy się tylko efektu jojo. Zdrowe odchudzanie musimy zacząć od wyliczenia zapotrzebowania naszego organizmu na kalorie.

Zapotrzebowanie kaloryczne

W tym celu możemy skorzystać z gotowych kalkulatorów dostępnych w internecie lub w aplikacjach na telefon. Od podanej wartości musimy odjąć 500 kcal, przez co brakującą energię organizm pobierze z tłuszczu. W połączeniu z aktywnością fizyczną możemy schudnąć około 2-4 kilogramów w miesiąc. Na początku tempo odchudzania może być szybkie, jednak po jakimś czasie może zwolnić. Dzieje się tak, ponieważ nowa dieta i uprawianie sportu to szok dla organizmu, przez co szybciej chudniemy. Jednak z czasem się to unormuje. W pierwszym miesiącu dodatkowo pozbędziemy się zalegającej wody w organizmie, co dodatkowo przyczyni się na szybki spadek wagi.

W procesie odchudzania powinniśmy unikać ważenia się. Zwłaszcza jeśli ćwiczymy to spalony tłuszcz zastępujemy mięśniami, przez co waga może się nie zmieniać. Powinniśmy dokonywać pomiarów w pasie, na klatce piersiowej, brzuchu, udach i bicepsie. Dodatkowo możemy robić sobie zdjęcia przed lustrem, które pozwolą nam oceniać postępy. Przez pierwszy miesiąc zauważymy pozbycie się cellulitu, co ma związek z poprawą metabolizmu i pozbyciem się zalegającej wody. W drugim miesiącu ćwiczeń możemy zauważać pierwsze efekty. Możemy dostrzegać mięśnie, które z każdym tygodniem będą stawały się coraz bardziej widoczne. Po około pół roku powinniśmy wypracować wymarzona formę. W przypadku dużej nadwagi warto nastawić się na rok pracy.

Urozmaicone posiłki

Posiłki, które spożywamy powinny być urozmaicone. W każdym powinny znaleźć się produkty zawierające węglowodany złożone, białko i zdrowe tłuszcze. Unikajmy jedzenia słodyczy i picia słodkich napojów, ponieważ zawierają bardzo duże ilości cukrów prostych, które prowadzą do otyłości. Zamiast tłustych potraw możemy jeść te pieczone lub gotowane na parze. Warzywa powinny się znaleźć w naszym jadłospisie, ponieważ zawierają dużo błonnika, który powoduje uczucie sytości. Owoce również możemy spożywać codziennie.

Z ćwiczeń pomocne w odchudzaniu będą zarówno treningi siłowe, jak i aerobowe czyli np. bieganie. Te pierwsze spowodują rozwój mięśni, przez co wymodelują nasze ciało. Dzięki temu po schudnięciu będziemy zdrowo wyglądać. Dodatkowo mięśnie spalają więcej kalorii w ciągu dnia, przez co będziemy mogli więcej zjeść. Treningi aerobowe pomagają nam utrzymać deficyt kaloryczny. W ciągu tygodnia możemy ćwiczyć 3-4 razy. Dzięki temu będziemy mieć czas na regenerację.

Redakcja eurovelo10.pl