Wałek gimnastyczny nazywany również rollerem, jest przykładem rozwiązania cieszącego się szczególnie dużą popularnością. Zdecydowana większość z nas kojarzy go przede wszystkim z siłowni i klubów fitness. Okazuje się jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby cieszyć się nim w swoim własnym domu. Na co warto zwrócić więc szczególną uwagę, decydując się na jego zakup?
Wałek gimnastyczny – podstawowe informacje
Wałek gimnastyczny to prosty przyrząd wykorzystywany do zróżnicowanych ćwiczeń. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb możemy wybrać zarówno jeden z modeli o gładkiej powierzchni, jak i któryś z tych wyposażonych w liczne wypustki. Do własnych potrzeb można dostosować też stopień ich twardości. Wałki są przeznaczone nie tylko do masażu ciała, ale również mięśni. Kojarzy się je z rozwiązaniami znacząco poprawiającymi krążenie, choć podkreśla się również, że wałek może zrelaksować wybrane partie ciała.
Wałki gimnastyczne to ważne akcesoria w trakcie wykonywania ćwiczeń relaksacyjnych. Mówiąc o ich zastosowaniu wspomina się jednak również o ćwiczeniach gimnastycznych na macie oraz o klasycznych ćwiczeniach rehabilitacyjnych.
Wałek gimnastyczny w praktyce
Pierwszy kontakt z rollerem może budzić niepokój. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w ogóle będzie w stanie korzystać z niego we właściwy sposób. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że opanowanie zasad stosowania wałka gimnastycznego nie jest skomplikowane. Najczęściej zaleca się położenie rollera na ziemi, a potem – masowanie kolejnych części ciała dzięki przejeżdżaniu nimi przez rolkę. W ten sposób można masować zarówno stopy, łydki i uda, jak i krzyż oraz grzbiet.
Ćwiczenia z wałkiem rozbijają zgrubienia. Są też nieocenione wtedy, gdy zależy nam najpierw na rozluźnianiu, a następnie również na wzmacnianiu mięśni. Przeważnie mówi się o nich jako o dodatku do innych ćwiczeń regeneracyjnych.
Wałek wzbudza jednak zainteresowanie także tych osób, które wykonują ćwiczenia typu crossfit. Pozwala na pozbycie się bólu, eliminuje dyskomfort, a jego zastosowanie jest na tyle nieskomplikowane, że chętnie sięgają po niego także te osoby, o których wiemy, że zwykle stronią od ćwiczeń.
Jak wybrać idealny wałek gimnastyczny?
Osoby zainteresowane możliwościami wałków gimnastycznych, nie powinny mieć problemu z ich znalezieniem. Kwestią nieco bardziej skomplikowaną wydaje się więc jedynie wybór idealnego rozwiązania. Możliwości jest co najmniej kilka.
Największą popularnością cieszą się wałki gładkie sprzedawane zarówno w swojej miękkiej, jak i bardziej twardej wersji. Pozwalają na delikatny masaż, są więc idealne, gdy chcemy pomóc lekko spiętym mięśniom po całym dniu pracy. O sporej popularności można mówić także w kontekście wałków z wypustkami. Te masują skórę nie tylko mocniej, ale również bardziej zdecydowanie.
Tylko od nas zależy też wielkość wałka gimnastycznego. Modele krótkie sprawdzają się znakomicie w przypadku masażu punktowego. Wałki długie można wykorzystywać do masażu całego ciała, w tym również do cenionego szczególnie wysoko masażu kręgosłupa. Szukając idealnego rozwiązania, dobrze jest pamiętać też o tym, że dużą rolę powinien odgrywać nie tylko sam jego wygląd.
Jeśli masaż ma odbywać się w komfortowych warunkach, wałek gimnastyczny powinien być trwały i wykonany z solidnych materiałów. Ocena trwałości przez laika nie jest prostym zadaniem. Warto więc przestrzegać zasady mówiącej o tym, że najtańsze rozwiązania dostępne w sprzedaży mają zwykle najniższą jakość, a tym samym lepiej ich unikać.