Depresja to choroba, z którą mierzy się znacznie ponad milion osób w naszym kraju. Tendencja niestety jest tu rosnąca. Nic więc dziwnego, że zastanawiasz się, czy problem ten może Cię dotyczyć. Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, czy masz depresję, poniżej udzielamy wskazówek.
Trudności diagnostyczne
Wykrycie depresji bywa niekiedy bardzo trudne. Niekiedy sami nie umiemy zaakceptować faktu, że ten problem może nas dotyczyć — nawet gdy objawy jasno ją sugerują, zdajemy się im zaprzeczać. To często błędne podejście sprawia, że żyjemy z nierozpoznanym poważnym problemem, którego skutki stale się pogłębiają.
W takich wypadkach słusznym posunięciem może być kontakt z psychologiem — praktycznie w całej Polsce działają psychoterapeuci i psychiatrzy specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu depresji. Również może Cię zainteresować wizyta online u psychologa — strona psychologwnecie.pl oferuje takie spotkania w trybie zdalnym. Mogą one przybliżyć Cię do diagnozy bez stacjonarnych wizyt w poradniach.
Teraz załóżmy, że jeszcze nie chcesz spotykać się ze specjalistą — chcesz zgłębić wiedzę we własnym zakresie. Wobec tego poniżej przedstawiamy pomocne narzędzia, które przybliżą Cię do odpowiedzi na pytanie, czy masz depresję.
Objawy świadczące o depresji
Przyjrzyjmy się teraz objawom, które mogą sugerować występowanie depresji. Przy czym musimy zaznaczyć jedną rzecz — wszystkie wymienione poniżej symptomy w wyniku różnych okoliczności, mogą występować u każdego człowieka; nie tylko tego zmagającego się z depresją. Ważne jest tutaj ich nasilenie i wpływ na codzienne funkcjonowanie.
-
Występowanie smutku i przygnębienia przez dłuższy czas (często bez wyraźnego powodu);
-
Apatia: osoby z depresją tracą zainteresowanie czynnościami, które dotychczas im sprawiały przyjemność. Nie angażują się w nowe inicjatywy, często nie widzą ich sensu.
-
Wzmożony apetyt lub jego brak; depresja często sprawia, że ludzie zaczynają się nadmiernie objadać. Niekiedy skutki są wręcz odwrotne — osoba kompletnie traci apetyt i nie je przez nawet kilkadziesiąt godzin.
-
Problem ze skupieniem myśli: zaburzenia koncentracji to bardzo charakterystyczny objaw stanów depresyjnych — często także występuje pogorszenie pamięci i niezdolność do jasnego myślenia.
-
niska samoocena z reguły towarzyszy depresji — w tym stanie osoba przestaje doceniać swoje postawy i zachowania. Raczej ma skłonność do obwiniania się o każde niepowodzenie.
-
Niekiedy depresja może też prowadzić do prób samobójczych. Dlatego właśnie tak ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy możliwie wcześnie.
Skala depresji Becka
Jeśli zauważasz występowanie powyższych objawów, możesz wykonać test Becka składający się z 21 pytań. Ich celem jest badanie nasilenia objawów świadczących o tej chorobie.
Na wielu stronach możesz znaleźć link do kwestionariusza oceniającego skalę depresji według Becka. Jeśli zdecydujesz się na wizytę w gabinecie psychoterapeuty, z pewnością zechce on, abyś wykonał taki test.
Jak sprawdzić czy mam depresje? (podsumowanie)
Widzisz już, że depresję wstępnie można samodzielnie zdiagnozować. Zalecamy jednak gorąco kontakt z osobą, która specjalizuje się w diagnozie i leczeniu tej choroby. Taka wizyta pomoże dobrać odpowiedni plan działania, który pomoże Ci uporać się z problemem.
Artykuł sponsorowany