Jedni uważają go za ekologiczną ściemę, inni zaś widzą w nim jedyną deskę ratunku dla planety. Chodzi oczywiście o recykling. Dziś postaramy się opowiedzieć, czy recykling ma sens — powołamy się na dane pochodzące z badań naukowych.
Co powstaje z recyklingu?
Aby lepiej zrozumieć sens recyklowania, warto wiedzieć, w jaki sposób są wykorzystywane odpady poddawane temu procesowi. Zastosować jest tu naprawdę sporo. Oto one:
-
Produkty powstające z makulatury: branże takie jak gastronomia i przemysł spożywczy chętnie sięgają po produktu z recyklingu. Wszelkiego rodzaju opakowania na żywność, czy też pojemniki do dań na wynos są wytwarzane z pulpy papierowej — sklep Pakowanko.com jest przykładem firmy, która właśnie w taki sposób wykorzystuje pulpę papierową.
-
Recykling tworzyw sztucznych: odpady, które nie ulegają naturalnemu rozkładowi, są często poddawane obróbce mechanicznej lub chemicznej, a następnie przekształcane w surowce wtórne. Dzięki tak powstałemu surowcowi można stworzyć doniczki, worki na śmieci różnego rodzaju opakowania.
-
Recykling odpadów biodegradowalnych: od kilku lat w przestrzeni publicznej funkcjonuje określenie bioodpady. W tej grupie znajdują się wszelkie pozostałości z produktów spożywczych takich jak owoce, warzywa, roślin, traw. Ku zaskoczeniu wielu osób z bioodpadów można stworzyć biowęgiel, a nawet bioolej.
-
Produkcja szkła: jeśli skrupulatnie wyrzucasz butelki i słoiki do pojemnika na szkło, dzięki takim działaniom mogą powstać nowe opakowania szklane.
Powyżej wymieniliśmy zaledwie kilka możliwości, jakie stoją przed każdym z nas, jeżeli chodzi o działania recyklingowe. Jest ich znacznie więcej i pewnie liczba zastosowań wraz z rozwojem technologii będzie stale rosnąć.
Recykling i korzyści dla świata
Oprócz praktycznego wymiaru prowadzenia recyklingu trzeba zwrócić uwagę na problem, który jest skutkiem produkcji ogromnych ilości odpadów. Właściwie tych problemów jest kilka.
Recepta na nadmiar odpadów
Recykling przyczynia się do znacznego ograniczenia odpadów trafiających na wysypiska. Niestety tam odpady nie nadają się już praktycznie do niczego. Tutaj warto posłużyć się statystyką z ostatnich lat. W 2022 roku zaledwie 26% wszystkich odpadów zostało poddanych recyklingowi. Aby lepiej zrozumieć skalę, trzeba dodać, że w sumie zostało zgromadzonych 13,6 miliona odpadów.
Liczby te dają faktyczne wyobrażenie, jak wiele śmieci zostało po prostu wyrzuconych — mogły z nich powstać nowe produkty, niestety brak polityki recyklingu to uniemożliwił.
Redukcja zanieczyszczeń
Warto pamiętać, że stosowanie się do zasady recyklingu pozwala nam zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i ogólnie zanieczyszczeń. Być może ta wiadomość Cię lekko zaskoczy, ale recykling aluminium pozwala na zmniejszenie zanieczyszczenia wody o całe 97%!
To nie wszystko — prowadzenie działań recyklingowych przyczynia się też do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o całe 95%. Jak pewnie się domyślasz, ma to ogromny wpływ na poprawę jakości powietrza, a także wód gruntowych.
Ograniczenie eksploatacji zasobów naturalnych
Jeśli wyprodukujemy produkty z surowców, które już wydobyto, nie będzie potrzeby dalszej eksploatacji planety. To właśnie kolejna korzyść płynąca z recyklingu! Prowadząc recykling, nie trzeba wycinać drzew, czy produkować metali. Jak wynika z badań, przetworzenie tony aluminium pozwala zaoszczędzić 700 litrów ropy naftowej.
Czy recykling ma sens? (finalne przemyślenia)
Jak widzisz, prowadzenie recyklingu może znacznie poprawić kondycję środowiska, w którym żyjemy. Warto postawić na te działania. Zwłaszcza że wiążą się one z minimalnym wysiłkiem. Świadomość, że robimy coś dla planety powinna być silnym motywatorem dla każdego z nas.
Artykuł sponsorowany