Wystarczy jedynie 20 minut treningu połączonego z elektrostymulacją mięśniową, by otrzymać efekty porównywalnego 2-3 godzin pobytu na siłowni. Jak działa trening EMS? Kiedy warto się na niego zdecydować? Wyjaśniamy!
Na czym polegają treningi EMS?
Electric Muscle Stimulation, czyli stymulacja elektryczna mięśni, określana również jako elektrostymulacja mięśniowa, jest rodzajem procesu, który polega na wsparciu pracy mięśni z wykorzystaniem impulsów elektrycznych.
Elektrostymulacja mięśni używana jest w trakcie fizjoterapii, ale również jest ona popularnym elementem treningów. Dzięki niej można osiągnąć o wiele lepsze wyniki, ponieważ mięśnie poddane działaniu impulsów elektrycznych kurczą się i rozkurczają intensywniej, a przez to pracują znacznie sprawniej i efektywniej.
W trakcie treningów EMS stosowane są urządzenia, które generują impulsy elektryczne według określonych programów zsynchronizowanych z ruchem. Dzięki temu mogą one pomóc w aktywacji wielu partii mięśniowych, również tych, które położone są głęboko i są trudne w wyćwiczeniu.
Gdzie dostępne są treningi elektrostymulacji mięśniowej?
Obecnie treningi EMS organizuje wiele klubów sportowych, które działają na terenie całego kraju. Wśród nich znajduje się również klub Intime Kraków, który dysponuje nowoczesnym sprzętem do ćwiczeń łączonych z elektrostymulacją mięśni.
W sprzedaży można też spotkać się z domowymi urządzeniami do elektrostymulacji, ale nie zapewniają one aż tak wysokiej skuteczności jak te przeznaczone do profesjonalnego użytku w klubach sportowych.
W klubie sportowym można skorzystać również z treningu personalnego, co jest dodatkowym atutem. Wtedy trener może dopasować optymalny program ćwiczeniowy do potrzeb swojego klienta, by dzięki temu wspierać go w stopniowym dążeniu do najlepszych wyników.
Kiedy warto skorzystać z treningów EMS?
Treningi elektrostymulacji mięśniowej mogą pomóc wielu osobom, którym zależy na efektywniejszej aktywności fizycznej. Dzięki temu, że wspomagane są impulsami elektrycznymi i dodatkowo prowadzone pod okiem trenera personalnego, zapewniają bardzo dobre efekty.
Wśród wskazań do treningów EMS znajdują się między innymi:
- Nagromadzenie tkanki tłuszczowej, w tym nadwaga i otyłość – trening pozwala wtedy na efektywne spalanie kalorii i zrzucenie kilogramów, pomaga też w wymodelowaniu figury.
- Niska siła i masa mięśni – właściwie dobrany trening EMS pozwala na podwyższenie siły i masy mięśniowej, dzięki czemu może być on również skutecznym wsparciem w innych aktywnościach fizycznych.
- Słaba kondycja – regularne ćwiczenia EMS powodują, że kondycja z tygodnia na tydzień może być jeszcze lepsza.
- Rehabilitacja po urazach, zabiegach, chorobach – w trakcie treningów EMS nie dochodzi do nadmiernego obciążenia układu ruchu, w tym stawów, dlatego może być on bardzo dobrym wyborem dla osób w trakcie rehabilitacji.
- Bóle kręgosłupa, bóle mięśniowe – ćwiczenia wspomagają pracę mięśni, redukując dolegliwości. Polecane są między innymi osobom pracującym w pozycji siedzącej.
Jak rozpocząć własne treningi EMS?
Aby rozpocząć treningi EMS, wystarczy zapisanie się na spotkanie w klubie sportowym. Wiele z nich zaprasza nowych klientów na zajęcia wprowadzające, które pozwalają na zapoznanie się z techniką ćwiczeń EMS i opracowanie indywidualnego planu treningowego.
Zaleca się jedynie 20 minut treningów EMS w tygodniu, dzięki czemu efekty będą podobne do parugodzinnego pobytu na siłowni. Gdy zatem celem jest ćwiczenie skutecznie, regularnie, ale również bez poświęcania na ten cel wielu godzin, zapisanie się na trening EMS może być najlepszym wyborem!